1. You are here:  
  2. Home
  3. Arduino
  4. Viktige prinsipper
  5. Bitfikling og registere
Lilleholt.no

Bitfikling og registere (litt for viderekomne)

Denne artikkelen tar for seg tema som kan være litt innfløkte, fordi vi hopper over en del av de innebygde Arduino-funksjonene og jobber direkte med registrene i mikrokontrolleren. Foreløpig tar vi for oss AtMega328 som er kontrolleren som sitter både i Arduino Uno og Arduino Nano, med flere.

Hvorfor i all verden skal vi gjøre det, spør du kanskje? Jo, i en del tilfeller blir koden både enklere, raskere og mer effektiv hvis vi manipulerer registrene direkte.

Details
Written by: Per Sigbjørn
Category: Bitfikling og registere
Last Updated: 08 April 2021
Hits: 10600

Read more: Bitfikling og registere (litt for viderekomne)

Mer om Bitfikling og registere - binærteller

Her fortsetter vi litt på forrige artikkel om bitfikling og lager en binærteller med den samme kretsen.

Knappene skal brukes til å telle opp og ned, samt å nulle ut telleren.

Har laget to enkle programmer, det første bare med en ren binærteller, og det andre inkluderer knappene for å telle opp, telle ned og å resette telleren. 

Details
Written by: Per Sigbjørn
Category: Bitfikling og registere
Last Updated: 09 April 2021
Hits: 10484

Read more: Mer om Bitfikling og registere - binærteller