Kommentarer:
Kommentering av programkoden er både nyttig og nødvendig. I C og C++ har vi to måter å lage kommentarer på.
Det som er mest brukt er kommentarer på en linje, disse lages med dobbel skråstrek - // |
Preprocessor
Linjen i toppen, som starter med # kalles for «compiler preprocessor directives». Det betyr at deg ikke egentlig er C-kode, men beskjeder til kompilatoren om hva den skal gjøre.
«#include» gir kompilatoren beskjed om hvilke andre filer som hører til programmet, enten filer som vi har laget selv, eller ferdige programbiblioteker. Foreløpig har vi ingen, men det kan f.eks. være wire.h, som brukes til I2C-kommunikasjon, eller LiquidCrystal.h som er et bibliotek for LCD-paneler. Mange standard-biblioteker kan finnes under menyen Skisse -> Inkluder bibliotek
|
Funksjonen setup:
Funksjonen loop:
"Resten av koden"
De andre funksjonene som er brukt i koden brukes i de fleste Arduino-programmer:
I setup-funksjonen brukes pinMode til å sette pinne 13 til utgang. Loop-funksjonen setter vekselvis pinne 13 til høyt og lavt nivå, med ett sekunds pause mellom. Legg merke til at ved å bruke delay-funksjonen på denne måten "blokkerer" vi programmet slik at vi ikke kan gjøre noe annet i mellomtiden. (F.eks. sjekke om en knapp er trykt inn) Vi kommer tilbake til teknikker for å forhindre dette lenger ut i kurset. Andre viktige funksjoner som vi også vil komme borti ofte er:
Vi vil beskrive disse funksjonene nærmere etter hvert som vi får bruk for dem. |
Oppgaver:
Vi avslutter denne bolken med et par enkle oppgaver: 1: Skriv om programmet slik at du får korte blink med en lengre pause mellom 2: Skriv om programmet slik at den interne lysdioden blinker det internasjonale SOS-signalet i morse Mer om morse-alfabetet her https://no.wikipedia.org/wiki/Morsealfabetet
|